Ile kosztuje strona internetowa?

Kiedy pytają mnie ile kosztuje stworzenie strony internetowej?, odpowiadam – tyle co samochód ? Trudno określić cenę samochodu, skoro nie znamy żadnych szczegółów. Można kupić wrak za tysiąc złotych i luksusowy wehikuł za kilkaset tysięcy złotych. Wycena stron internetowych jest równie trudna i zależy od wielu czynników, dlatego jednoznaczna odpowiedź na pytanie o cenę strony WWW jest niemożliwa. Nie jestem w stanie określić ile kosztuje stworzenie rozbudowanego serwisu internetowego, ale jeśli interesuję Cię koszt prostej, ale nowoczesnej witryny internetowej można stworzyć pewien szacunkowy cennik.

Koszt własnej strony w Internecie należy podzielić na koszt jej stworzenia tj. projekt graficzny i programowanie, oraz utrzymanie strony tj. domena i hosting.

Koszt utrzymania strony WWW

Domena

Domena jest częścią adresu internetowego, unikalną nazwą w Internecie (np. firma.pl). Opłata za posiadanie domeny jest kosztem stałym. Opłacamy rachunek raz w roku i jesteśmy właścicielami domeny przez kolejne 12 miesięcy. Koszt domeny internetowej na rok to jakieś kilkadziesiąt złotych, w zależności od tego, na którą promocję się zdecydujemy.

Hosting

Jest to miejsce na dysku twardym firmy hostingowej stale podłączone do Internetu. Przechowuje dane i pliki naszej strony internetowej tak by była dostępna 24 godziny na dobę.  Płatny hosting dla prostej strony internetowej w zależności od parametrów to koszt roczny w granicach 100zł.

Podsumowując, koszty rocznego utrzymania strony internetowej nie powinny przekroczyć kwoty 200zł.

Koszt stworzenia strony internetowej

Kiedy posiadasz już domenę i hosting potrzebujesz webmastera, który zaprojektuje i wykona Twoją stronę. Całkowity koszt jej wykonania to przede wszystkim projekt graficzny i programowanie.

Projekt szaty graficznej

Tutaj cena może być bardzo zróżnicowana w zależności od zdolności i talentu zleceniobiorcy. Warto przejrzeć portfolio i sprawdzić, czy poziom jaki reprezentuje webdesigner, odpowiada naszym oczekiwaniom . Projekt graficzny prostej strony internetowej , ale odpowiadający najnowszym trendom w webdesignie to koszt oscylujący w granicach 1000zł – 2000zł. Profesjonalne agencje mają zwykle wyższe stawki niż np. freelancerzy. Najlepiej poprosić o wycenę w kilku miejscach i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Należy jednak pamiętać, że tanie strony internetowe to zwykle marna jakość i potencjalne problemy w przyszłości.

Jeśli uważasz, że dobry projekt jest drogi, powinieneś przyjrzeć się kosztom złego projektu.

Ralf Speth (CEO of Jaguar)

Prace programistyczne

Kodowanie zwykłej strony WWW z kilkoma podstronami to niewielki koszt. Za 1000zł nasza strona powinna być poprawnie zakodowana. Jest to jednak statyczna strona WWW oparta na HTML i CSS, której edycja i aktualizacja będzie trudna dla osoby bez wiedzy programistycznej.
Dlatego stworzono systemy zarządzania treścią (CMS) takie jak WordPress. Strony oparte na WordPressie może aktualizować praktycznie każdy, gdyż przypomina to edycje dokumentu tekstowego w Wordzie. Jeśli masz zamiar aktualizować czasami ofertę czy np. dodawać zdjęcia do galerii wybierz stronę opartą na CMS. Koszt programowania takiej strony będzie trochę wyższy, ale zatrudnianie webmastera do każdej aktualizacji treści wyjdzie znacznie drożej. Kodowanie firmowej strony opartej na WordPressie to kwota w granicach 2-3 tysięcy złotych, wraz z implementacją wtyczek, integracją strony z mediami społecznościowymi, krótkim kursem obsługi itp. Oczywiście koszt strony firmowej to ułamek ceny większego portalu czy serwisu. Przykładowo serwis z ogłoszeniami może kosztować kilkanaście tysięcy złotych.

koszt responsywnej strony internetowej

Kodowanie zwykłej strony WWW z kilkoma podstronami to niewielki koszt. Za 1000zł nasza strona powinna być poprawnie zakodowana. Jest to jednak statyczna strona WWW oparta na HTML i CSS, której edycja i aktualizacja będzie trudna dla osoby bez wiedzy programistycznej.
Dlatego stworzono systemy zarządzania treścią (CMS) takie jak WordPress. Strony oparte na WordPressie może aktualizować praktycznie każdy, gdyż przypomina to edycje dokumentu tekstowego w Wordzie. Jeśli masz zamiar aktualizować czasami ofertę czy np. dodawać zdjęcia do galerii wybierz stronę opartą na CMS. Koszt programowania takiej strony będzie trochę wyższy, ale zatrudnianie webmastera do każdej aktualizacji treści wyjdzie znacznie drożej. Kodowanie firmowej strony opartej na WordPressie to kwota w granicach 2-3 tysięcy złotych, wraz z implementacją wtyczek, integracją strony z mediami społecznościowymi, krótkim kursem obsługi itp.


Warto też zwrócić uwagę na responsywność strony internetowej. Strona responsywna dostosowuje swój wygląd do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana. W dobie smartfonów i tabletów jest to szczególnie ważne, by nasza strona była czytelna i dobrze wyglądała na urządzeniach mobilnych. Front-end developerzy, którzy poważnie traktują swoją pracę zaliczają responsywność do standardów, jednak w każdej branży są fachowcy, dlatego warto dopytać o szczegóły, zwłaszcza gdy oferta jest podejrzanie korzystna cenowo.

Podsumowanie

Reasumując koszt wykonania responsywnej strony internetowej opartej na Worpressie, z unikalnym, nowoczesnym projektem graficznym to średnio jakieś 3-4 tysiące złotych. Jest to wydatek jednorazowy. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z posiadania własnej strony internetowej, uważam, że nie jest to wygórowana kwota. Oczywiście na rynku jest dużo tańszych ofert, jednak zwykle łączy się to z brakiem profesjonalizmu, elastycznymi terminami i wykorzystywaniem niewiedzy klienta.

Jeżeli potrzebujesz strony internetowej, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń, opisz czego potrzebujesz i poproś o darmową, indywidualną wycenę.


Komentarze

Dodaj komentarz

Sensowne i przemyślane komentarze są zawsze mile widziane.