Najlepsze kanały o programowaniu na Youtube

Na Youtube można nauczyć się prawie wszystkiego. Jednak niezłych kanałów jest mnóstwo, a doba ma tylko 24 godziny. Musimy więc wybrać najlepsze treści. Przedstawiam moją listę ulubionych kanałów o programowaniu.

Fun Fun Function

Mattias Petter Johansson znany jako MPJ prowadzi fenomenalny kanał programistyczny skupiony wokół Javascriptu i szeroko pojętego front-endu. Są to swego rodzaju lekcje, bardziej przemyślenia, niż klasyczne tutoriale. Do tego przedstawione w niekonwencjonalny sposób. Fun Fun Function dorobił się prawie 200 tysięcy subskrypcji od założenia kanału w 2015 roku. To dowód na to, że autor ma nie tylko ekspercką wiedzę, ale potrafi także w naturalny sposób przyciągnąć uwagę publiczności.

DevTips

Kanał Devtips na chwilę obecną ma ponad 300 tysięcy subskrypcji. Swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza Travisowi, który jest założycielem kanału. Energia, pasja, poczucie humoru i talent do dzielenia się wiedzą w ciekawy sposób, sprawiły, że Devtips szybko stał się kultowym kanałem wśród developerów i webdesignerów. Travis Neilson został zatrudniony w Google i w związku nadmiarem zajęć postanowił przekazać swoje dziecko komuś kto ma podobny entuzjazm i znajdzie czas na rozwijanie kanału. Filmy nagrywają teraz MPJ znany z Fun Fun Function i trochę mniej elokwentny, ale bardzo sympatyczny David. Nowy duet świetnie się uzupełnia, co widać zwłaszcza podczas pair programming’u. Chociaż ich pomysł na kanał różni się trochę od tego z początków DevTips, w dalszym ciągu jest to świetne źródło wiedzy programistycznej przekazywanej w atrakcyjnej formie.

Kevin Powell

Kevin bardzo umiejętnie i cierpliwie tłumaczy różnego rodzaju zagadnienia związane z CSS-em. Kanał świetny dla początkujących webmasterów, ale bardziej doświadczeni też mogą znaleźć tutaj kilka ciekawych tricków. Filmy są krótkie, ale treściwe i nieźle zrealizowane, a różnie z tym bywa na Youtube. Osobiście polecam serię poradników na temat SVG.

DesignCourse

Jeśli interesujesz się zarówno webdesignem, jak i programowaniem, sprawdź youtube’owy kanał Gary’ego Simona. Autor ma duże doświadczenie w tych dziedzinach i tworzy kursy online dla TutsPlus, Pluralsight, LinkedIn Learning. Na prawdę potrafi uczyć, a ponad 300 tysięcy subskrypcji tylko to potwierdza.

Alessandro Castellani

Alessandro jest Włochem mieszkającym w Kanadzie. Prowadzi mój ulubiony kanał o WordPress. W bardzo kompleksowy sposób przedstawia tajniki kodowania motywów i wtyczek dla tego CMS-a. Jest dużo PHP, ale też trochę webdesignu i narzędzi developerskich. Alex nagrywa też ciekawe przemyślenia i vlogi z życia programisty. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o WordPressie to koniecznie subskrybuj ten kanał.

Wes Bos

Kolejny kanał dla front-end developerów. Sporo ciekawych tutoriali, chociażby ciekawy kurs wyjaśniający tajniki CSS Grid. Można się sporo nauczyć, ale na prawdę warty obejrzenia jest 30-dniowy challenge Vanilla Javascript. Polecam!

LevelUpTuts

Level Up Tutorials został założony przez Scotta Tolinskiego w 2012 roku. Prawie 300 tysięcy subskrypcji, prawie 900 darmowych video poradników. Te liczby mówią same za siebie. Youtube’owa działalność Scotta pozwala zrozumieć początkującym podstawy wielu technologii i narzędzi frontendowych. Jacascript, React, PWA, Meteor, Gatsby… Jest w czym wybierać, a nowe filmy są dodawane średnio 2 razy w tygodniu.

Ihatetomatoes

Oryginalna nazwa kanału. Nietuzinkowa osobowość autora. Trochę denerwujący akcent, ale można się przyzwyczaić. Dużo o front-endzie, a także najlepszy poradnik video o animacjach w GSAP. Na razie 30 tysięcy subskrypcji, ale moim zdaniem potencjał na większą widownie w niedalekiej przyszłości.

The Coding Train

Daniel Schiffman w ujmujący sposób uczy programowania na Youtube. Potrafi zaprogramować Snake’a w 10 minut. W każdym filmie tryska energią, a przy tym wszystko dokładnie wyjaśnia, krok po kroku. 750 tysięcy subskrypcji, co tydzień nowy odcinek.

Derek Banas

Derek ma już prawie milion subskrypcji. Niesamowity wynik, jak na kanał, którego tematem nie jest rozrywka. Ponad 10 lat na Youtube i bardzo szeroki zakres tematów. PHP, Java, C, Node, Ruby itd. Autor prowadzi też transmisje na żywo. Szczególnie polecam serię „How to Make Video Games” gdzie dowiadujemy się jak zaprogramować Pacmana, Super Mario czy Tetrisa.

Coding Tech

Chyba największy zbiór wykładów o tematyce programistycznej. Konferencje z całego świata. Między innymi: Build Stuff, Code::dive, PolyConf, AmsterdamJS, React Amsterdam, ReactiveConf, Jazoon Tech Days, SFNode, You Gotta Love Frontend, React Native EU, Node Summit, NodeConfEU, Pixels Camp. Prawie codziennie nowy ciekawy film. Ogromna baza wiedzy dla wszystkich entuzjastów IT. Kanał doceniony przez ponad 400 tysięcy subskrypcji.

Front-Trends

To zapis z europejskich konferencji Front-Trends. Bilety na konferencję kosztują 300 euro, ale na Youtube możemy zobaczyć większość prezentacji za darmo, siedząc w swoim wygodnym fotelu. Warto skorzystać ze sposobności, poszerzyć wiedzę na temat nowoczesnych stron internetowych i zainspirować się czymś co jest trendy.

Hello Roman

Bardzo fajny polski kanał o front-endzie prowadzony przez Adama Romańskiego. W interesujący i często zabawny sposób przedstawia zarówno czysto techniczne zagadnienia, ale też przemyślenia na tematy bardziej filozoficzne jak np. zalety i wady pracy zdalnej, czy cechy dobrego programisty. Realizacja filmów na wysokim poziomie, osobowość i talent dydaktyczny autora, sprawiły, że kanał szybko zdobył sporą ilość fanów na polskim Youtube.

confiturapl

Confitura to jedna z największych i najpopularniejszych konferencji IT w Polsce. Co roku kilkadziesiąt wykładów dotyczących programowania. Dużo praktycznej wiedzy, ciekawi prelegenci, sympatyczna atmosfera. Na tym kanale jest ponad 200 prelekcji z Confitury, więc na pewno każdy znajdzie jakiś interesujący temat.

CodeBabes

Z CodeBabes nauka programowania jest przyjemniejsza. Być może atrakcyjna nauczycielka sprawi, że szybciej zrozumiesz czym są funkcje w Javascript. Wyzwaniem może być kodowanie jedną ręką, ale programiści lubią wyzwania. Trzeba przyznać, że żyjemy w ciekawych czasach.


Komentarze

  • Ho ho ho 🙂 No takich komplementów nie dostaję za często. Bardzo dziękuję i pozdrawiam <3

  • Zapraszam na mój kanał na YouTube, gdzie staram się przekazywać wiedzę przez filmy z cyklu: „Informatyka dla nieinformatyków”, „Programowanie dla nieprogramistów”, „Informatyczne Q&A” oraz mniej formalnie w „Po godzinach”, „Unboxingu IT” ,”Informatycznym VLOGu” czy „Informatycznym LIVE”:

    ➡️ https://www.youtube.com/c/AjbisoftPl

    Zwiastun kanału:

    https://www.youtube.com/watch?v=rXwu21K1N3s

Dodaj komentarz

Sensowne i przemyślane komentarze są zawsze mile widziane.